A SIM kártyák ipari alkalmazása

A Pannon GSM sajtótájékoztatója

A SIM kártyák ipari alkalmazása
Mi lehet a közös egy villanyórában, egy parkoló automatában és egy autóriasztóban? A válasz: a mobil technológia. Ezen eszközök ugyanis mind képesek arra, hogy mobiltelefonon keresztül kommunikáljanak velünk, vagy saját rendszereiken belül egymással.


Napjainkban a SIM kártyákat már nem csupán mobiltelefonokban, hanem számos egyéb műszaki alkalmazásban is használják. Világszinten 1999-ben jelentek meg az első ilyen típusú megoldások, és a ma Magyarországon forgalomban lévő több mint 11 millió SIM kártya egyre nagyobb hányada működik ipari alkalmazásokban. A Pannon számos olyan megoldást fejlesztett, vagy működött közre a fejlesztésben, amelyek segítségével a SIM kártyákat és ezáltal a mobil technológiát a mindennapi életet megkönnyítő alkalmazások szolgálatába állítja.

Az Európai Unióban 336 millió mérőleolvasó, éves szinten 219 millió utas, 31 millió tehergépjármű, 7 millió riasztó-berendezés, 6 millió POS terminál, valamint 3 millió parkolóóra és automata található – összesen tehát mintegy 600 millió potenciális olyan végpont létezik, amelyek képesek SIM kártyákon keresztül, a mobil technológia segítségével kommunikálni. A Pannon várakozásai szerint a nemzetközi trendekhez hasonlóan a SIM kártyák ipari alkalmazása Magyarországon is dinamikus fejlődés előtt áll, és hazánkban is folyamatosan bővül a mobiltechnológia segítségével kifejlesztett, a lakosság és a cégek számára is elérhető szolgáltatások köre.

A SIM kártyák ipari alkalmazásának főbb területei:

  • Távfelügyelet, távvezérlés: A Pannon a GSM ismétlő (repeater) állomásainak távfelügyeletét már 1995-ben mobil technológiával oldotta meg. Ez volt az ország első GSM alapú távfelügyeleti rendszere. A bázisállomásaink gépészeti infrastruktúrájának (áramfejlesztők, akkumulátortöltők, klímaberendezések…) távfelügyelete szintén ezen a technológián történik. Számos szennyvíz- átemelő vezérlését, liftek felügyeletét, távoli kazánok felügyeletét, vezérlését, ki-be kapcsolását biztosítja a GSM rendszer. Ezek a technológiák a lakásainkba is „beköltöznek” – új típusú, nem hangalapú GSM rádiós végberendezések formájában.

  • Távleolvasás: A mintegy 3 millió magyar háztartás többségében 3 mérőóra található: külön mérik a víz, a villany, és a gázfogyasztást. Ezen órák leolvasását is egyszerűsítheti a SIM kártyák alkalmazása, nem kell tehát az óraleolvasóra várni, vagy az ügyfélnek saját magának leolvasni a mérőóra állását. A Pannon 2004-ben vezette be az ELMÜ-nél a mérőórák leolvasását. Hasonló rendszer működik az ÉMÁSZ-nál, a FŐTÁV pedig hőmennyiség-mérésre használja a SIM kártyák nyújtotta lehetőségeket. Mindegyik rendszer esetében ipari GSM modemek csatlakoznak a mérőegységhez, és biztosítják a mérőórák meghatározott időszakonkénti leolvasását.

  • Biztonságtechnika: Riasztórendszerek (autók, személyek, lakások, objektumok) esetében is alkalmazhatóak SIM kártyák. Amennyiben a rendszer riasztást észlel, automatikusan sms-t küld a megadott mobilszámra, így értesítve az illetékes személyeket.

  • Flottamenedzsment: Különböző típusú forgalom nyomon követése GSM-GPS alapú megoldások segítségével, melynek révén megvalósítható az átfogó utas-tájékoztatás; alkalmazható tachométerekben, szállítmányozási logisztikában valamint az EU-ban a használat-arányos autópálya-díjak mérésére is alkalmazza már több ország. A Pannon Flottakövetés szolgáltatás segítségével a cégek mindig aktuális információkkal rendelkezhetnek alkalmazottaik vagy gépjárműveik belföldi tartózkodási helyéről. A szolgáltatás azon cégek számára előnyös, akik járműflottát tartanak fent, értékesítési csapattal dolgoznak, és akiknek fontos, hogy – folyamatosan vagy ad-hoc jelleggel – tájékozódjanak a kiválasztott előfizetéseket használók hollétéről.

  • Mobil terminálok (értékesítő rendszerek): a kártyás fizetések terjedésével egyre fontosabbá válik, hogy ne csupán helyhez kötött módon lehessen használni a POS terminálokat. Ebben is segít a mobil technológia, mint ahogy lehetőséget nyújt a parkolójegyek sms-ben való megvásárlására, értékesítő automaták használatára is.

  • Egészségügy: A Pannon számos megoldást fejlesztett ki az egészségügy területén. Ezek közé tartozik a magzati szívmonitoring eszköz, a mobil EKG, valamint a DataMed egészségügyi adatkommunikációs rendszer. Ebbe a sorba illeszkedik a MOHAnet Kft. által kifejlesztett, nemrégiben Magyar Termék Nagydíjjal elismert MOHAnet MedCare mobil személyfelügyeleti jelzőrendszer időskorúak részére.


Egy, a Harbor Research által készített kutatás azt vizsgálta, várhatóan hogyan alakulnak majd 2009-ben az ipari alkalmazásokból származó bevételek nemzetközi szinten. A Pannon várakozásai szerint a területi megoszlás Magyarországra is érvényes.

Ez alapján a várható százalékos megoszlása 2009-ben:
  • 18% ipari megoldások
  • 17% energia-ipar
  • 15% szállítmányozás
  • 15% fogyasztói / szakmai alkalmazások
  • 13% biztonság / közbiztonság
  • 11% épület-biztonság
  • 6% kiskereskedelem
  • 5% orvosi alkalmazások
  • Tagek:

    Hirdetés
    hírdetés
    SecuriFocus

    A SecuriFocus.com Magyarország első, a biztonságvédelmi szolgáltatások piacára szakosodott online hír- és információs portálja.
    www.securifocus.com

    SecuriForum

    A SecuriForum Biztonságtechnikai és Tűzvédelmi Kiállítás & Konferencia a SecuriFocus Kft. által szervezett rendezvény.
    www.securiforum.com

    Elérhetőség

    SecuriFocus Kft.
    1118 Budapest
    Nagyszeben u. 24/A
    Tel: (30) 942-2789
    Email: info@securifocus.com
    Földfelszíni és drón-detektáló radarok a Zmaxnál
    Olvasta már?
    Földfelszíni és drón-detektáló radarok a Zmaxnál